Vitajte na stránke detského folklórneho súboru Leváranek

Kategória: Archív

Leváranek v Rádiu Regina – 2013

10 rokov Leváranku + 4. folklórny festival Detské krojované slávnosti

Napísané: 2 Máj 14 | autor: pernik | kategória: Archív, Nahrávky

Úspech Leváranku na 15. ročníku ITF Slovakiatour

incheba_01_09

23. januára sa detský folklórny súbor Leváranek vybral z Veľkých Levár do Bratislavy, aby reprezentoval Záhorie na medzinárodnom veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour 2009 v bratislavskej Inchebe. Na rozľahlom námestí v hale B2 vystavovali samostatne Malacky, Stupava, Senica, Holíč, Gbely, Skalica a Myjava. Malacky a Stupava prezentovali svoju ponuku cestovného ruchu vo výstavnom stánku č. 207. Do spoločnej kultúrnej prezentácie Záhoria obe mestá prispeli aj vystúpením DFS Leváranek, ktorý sa na pódiu striedal s dychovou hudbou Májovanka.

Deti sa predstavili spevom, tancom aj záhoráckymi vtipmi. Zatancovali aj čerstvo nacvičený záhorácky tanec Rajdovňák, ktorý bol kedysi známy po celom Záhorí. V podaní speváčok Kristínky Hollej a Karolínky Valachovičovej zazneli aj dvojhlasné piesne so svadobnou tematikou Zajtra sa já vydávat mám a Ej, volari, volari. Niektorých divákov vystúpenie detí tak dojalo, že aj pozabudli na to, prečo do Incheby prišli, a pozorne sledovali celé 45-minútové pásmo. Najviac snáď zaujala malá, ešte len päťročná Katka Chynoranská, ktorá suvérenne zaspievala žartovnú pieseň Mjeua sem já muža.

Deťom bol odmenou nielen potlesk, ale i rôzne darčeky od okolitých vystavovateľov. V závere vystúpenia deti čakal najzaujímavejší zážitok — stretnutie s pánom prezidentom Ivanom Gašparovičom. Pán prezident sa s deťmi porozprával, podal si s nimi ruku a nechal sa s nimi vyfotografovať.

Leváranek veľtrh cestovného ruchu nielen oživil, ale na ňom i dôstojne reprezentoval Záhorie. Za svoje úspechy súbor vďačí obci, poslancom, základnej škole Veľké Leváre, ale i financiám z projektu Záhorácke centrum záujmových aktivít pri občianskom združení Čisté srdce, ktorý realizuje obec Veľké Leváre vďaka nenávratnému finančnému príspevku z finančného mechanizmu EHP, nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu SR.

Napísané: 1 Marec 09 | autor: admin | kategória: Archív

Tanečné sústredenie v Zlatníckej doline

V posledný víkend pred adventom – 21. až 23. novembra 2008 – sa 41 detí zo súboru Leváranek zúčastnilo tanečného sústredenia v Zlatníckej doline v rekreačnom zariadení Skaličan. Deti si na sústredení nacvičili náročné vianočné pásmo, vytvorené zo starých kolied a zvykov a tancov pastierov či anjelov. Nácviky mali postupne po skupinkách. Nacvičili spolu päť tanečných celkov, ktoré sú súčasťou vianočnej choreografie. Divákom ju predvedú napríklad počas adventu na Malom námestí v Malackách či na jasličkovej pobožnosti na Božie narodenie v Kostole mena Panny Márie vo Veľkých Levároch.

Okrem niekoľkých hodín nácvikov si deti na sústredení užili veľa zábavy, hier, stretli sa, i keď trocha predčasne, aj s Mikulášom (v podaní harmonikára Ivana) a našli si od neho aj darčeky. Vyrobili si pekné maľované kamienky, zatancovali si na detskej diskotéke, zasmiali sa na predstavení Deti bavia deti a zvolili si Missku a Missáka súboru. Pobudli v okolitej prírode, ktorá bola pre ne o to krajšia, že hneď v prvý deň ich pobytu napadol sneh. Videli srnku, veveričku, zajaca, zahrali sa spolu Kráľu, kráľu, daj vojačka, Hlasy zvierat či Cukr – káva – limonáda… Nezabudli ani na pravú snehovú guľovačku. Dievčatá a chlapci teda okrem tvrdého tréningu zažili aj veľa dobrého a opäť majú nádherné zážitky. Po prvýkrát sa takéhoto sústredenia zúčastnili aj deti z práve založenej detskej ľudovej hudby DFS Leváranek – veľmi rýchlo sa včlenili do kolektívu a do všetkého sa zapájali s veľkým elánom. A čo je najdôležitejšie, podarilo sa im nacvičiť dve pekné koledy.

Akcia bola finančne zastrešená z projektu obce Veľké Leváre, ktorého cieľom sú voľnočasové aktivity v obci. O deti sa celý čas staral kolektív nadšencov: vedúca DFS Leváranek Svetlana Valachovičová s manželom Štefanom, harmonikár súboru Ivan Dorocák a asistentka vedúcej Tatiana Hollá. Ďalšie podobné tanečné sústredenie sa pripravuje na leto – uskutoční sa 27. 7. až 2. 8. 2009 v Zliechove.

Napísané: 9 Január 09 | autor: admin | kategória: Archív

Oslávili sme 5. výročie založenia DFS Leváranek

V sobotu 25. októbra sme veľkolepo oslávili 5. výročie založenia nášho detského folklórneho súboru Leváranek. Oslava sa uskutočnila v kinosále kultúrneho domu vo Veľkých Levároch. Pozvanie na ňu prijali starosta obce pán Štefan Kudlička s manželkou, riaditeľ Základnej školy s materskou školou Veľké Leváre pán Martin Potočňák, významné osobnosti kultúrneho a folklórneho života – pani Helena Jurasovová-Blahová, dcéra Janka Blaha, pán Tóno Ivánek, tajomník Spolku Záhorákov, pani Julianna Kučerková, bývalá vedúca DFS Sekulánek, pani Anička Škríbová, folkloristka, pani Oľga Ballayová, hlasová pedagogička zo ZUŠ Malacky, pani Daniela Krajčírová, ktorá pre súbor šije kroje, pani Anna Píchová, riaditeľka Malokarpatského osvetového strediska v Modre, pán Jozef Halcin z folklórneho internetového rádia Janko Hraško, zástupcovia médií a mnoho iných zaujímavých hostí.

Dievčatá a chlapci z DFS Leváranek oslávili svoj sviatok, ako inak, tancom a spevom. Deti, ktoré sú v súbore od jeho vzniku, boli ocenené za svoju vernosť súboru medailami. K úspechu podujatia svojím spevom, tancom a milým, žartovným i povzbudzujúcim slovom prispela i šarmantná pani Jurasovová-Blahová.

Na záver deti spolu sfúkli päť sviečok na obrovskej narodeninovej torte s marcipánom vo farbách súboru – bielym a belasým.

Večer sa priatelia Leváranku zabavili na ľudovej veselici. Do tanca a pre dobrú náladu im hrala levárska skupina Len taký fukot, v ktorej hrá i harmonikár súboru Ivan Dorocák. Tanečnú zábavu otvorili najstarší tanečníci zo súboru najskôr spoločným tancom, potom krojované dievčatá vyzvali do tanca prítomných pánov, mládenci dámy. Tancovalo a hodovalo sa až do rána. O polnoci sa losovala tombola, do ktorej hodnotnými darmi prispeli mnohé súkromné osoby a firmy priaznivo naklonené súboru.

Ďakujeme všetkým deťom zo súboru za krásny zážitok, ktorý nám pripravili svojím vystúpením, všetkým hosťom za to, že prijali pozvanie osláviť s nami náš sviatok, štedrým sponzorom, rodičom a mnohým ďalším ochotným ľuďom z obce za nezištnú pomoc pri organizovaní podujatia.

Články a fotografie uverejnili noviny My-Záhorie 27. 10. 2008 a týždenník Záhorák 3. 11. 2008.

STV Dvojka odvysielala reportáž z vystúpenia v Regionálnom denníku 27. 10. 2008.

Reportáž o podujatí odvysielalo 30. 10. 2008 internetové rádio JankoHraško.sk, zvukový záznam z vystúpenia odvysielalo v pondelok 3. 11. 2008.

Napísané: 9 Január 09 | autor: admin | kategória: Archív