Vitajte na stránke detského folklórneho súboru Leváranek

Záhorák, 20. február 2008

Tanec sestričiek v kláštore s maškarami

LEVÁRANEK  FAŠIANGOVAL
Detský folklórny súbor Leváranek sa postaral o dôstojný a zábavný koniec fašiangovej sezóny vo Veľkých Levároch. V utorok 5. februára deti z DFS najprv vystúpili v telocvični základnej školy a navštívili prevádzku spoločnosti Dimar, kde sa im dostalo štedrej odmeny. 

Popoludnie už patrilo pochodu po dedine v maskách. Čelo sprievodu tvorili bubeník s pomocníkom, vodca šabliarov s ražňom, na ktorom boli napichnuté koláče, klobása a jabĺčko s kvetmi, za ním ostatní šabliari v špeciálnych šabliarskych odevoch. Medzi krojovanými dievčatami vo vlniakoch sa motal kominár s tragačom a maškary: cigánky, kôň, čerti, strigy, staré tetky a nechýbal skvelý harmonikár. Sprievod navštívil obchod, prevádzky i Kláštor mariánok, v ktorom si sestričky zatancovali so šabliarmi. 
V Klube dôchodcov členov súboru nielen pohostili, ale aj prichýlili na chvíľku odpočinku, pretože deti už boli unavené. Po chvíľku deti pokračovali vo fašiangovaní – námestie pred mäsiarstvom bolo plné zvedavých ľudí. Diváci prišli aj z Malých Levár a Malaciek. Odmenou im bol fašiangový tanec – tentoraz v nových krojových čižmách z pravej kože. Na ich zhotovenie prispela obec, za čo patrí zvláštne poďakovanie starostovi Štefanovi Kudličkovi a poslancom obecného zastupiteľstva. 
Vo fašiangovom pásme sa deti predstavili nielen šabľovým tancom, ale aj so starodávnym levárskym tancom troch osôb Stojí hruška, ktorý sa kedysi tancoval na svadbách, a veselým tancom Záhradníček. Vďaka súboru patrí rodičom a všetkým obyvateľom, ktorí prispeli do pokladničiek. Financie budú určené na činnosť a rozvoj súboru. Novinkou súčasného obdobia  je prípravka detí, v ktorej sa na plnohodnotné členstvo v súbore pripravujú 3 – 6- ročné dievčatá a chlapci. 

Autor: Svetlana Valachovičová
Foto: J. Hesek
http://www.zahorak.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=2634&Itemid=187

Napísané: 20 Február 08 | autor: admin | kategória: Napísali o nás