Vitajte na stránke detského folklórneho súboru Leváranek

Záhorák, 21. apríl 2010

DFS Leváranek má vlastný bulletin

Spája ich láska k folklóru
Kto ide vytrvalo za svojím cieľom, zaručene dosiahne výsledky. Keď sa Svetlana Valachovičová z Veľkých Levár pred siedmimi rokmi rozhodla založiť a viesť detský folklórny súbor Leváranek (najprv to bol hudobno-tanečný krúžok pri ZŠ), tak sa do toho aj s podporou manžela Štefana a niekoľkých priateľov pustila s veľkou vervou. S cieľom podchytiť deti k tancu a spevu a oprášiť takmer zabudnuté autentické tance, ľudové zvyky, detské hry a starodávne piesne z Veľkých Levár a okolia.

DFS Leváranek, ktorého aktivity podporujú obec Veľké Leváre, občianske združenie Priatelia Leváranku a rodičia jeho členov, má za sebou veľkú sériu vystúpení na rozmanitých miestnych, regionálnych i medzinárodných podujatiach na Slovensku a v Čechách (speváčky sa predstavili aj v Rakúsku). Ba dostal sa aj na folkloristický Olymp – na Folklórny festival Východná v minulom roku. V repertoári má pásma ako Fašáng na Záhorí, Stavjaní máje, Jak to byuo volakedy, Habánske hody, Levárske hody, Starodávne Vánoce alebo Od Lucie do trech králú…
Belaso-bieli (dominantná farba veľkolevárskeho kroja, ktorý sa podarilo znovuobjaviť a znovuvytvoriť) vo veku od 2 do 18 rokov mali spočiatku ako hudobný sprievod iba dospelého harmonikára Ivana Dorocáka. Koncom roka 2008 vznikla aj detská ľudová hudba s prvými a druhými husľami, harmonikou, flautou a cimbalom, o ktorú sa okrem umeleckej vedúcej Svetlany Valachovičovej starajú aj Soňa Drgoňová a Ivan Dorocák. Nedávno DFS Leváranek našiel svoju podobu v osemstranovom farebnom bulletine, v ktorom záujemcovia nájdu základné informácie o súbore, jeho histórii a smerovaní. Na vnútornej dvojstrane sa nachádzajú portréty 63 členov Leváranku v krojoch a je tu uverejnený aj text piesne Tí hodziny levárské. Medzi tými, ktorým DFS Leváranek ďakuje za pomoc, je aj redakcia Záhorák a novinárka Natália Murat-Oravcová, neúnavná propagátorka kultúrneho diania na Záhorí a naša dlhoročná spolupracovníčka. Tiež sa okrem mnohých ďalších informácií z neho dozviete, že Peter Lukáč vytvoril pre vitálny súbor internetovú stránku www.levaranek.sk , z ktorej sme vybrali aspoň jednu zaujímavosť – názvy častí levárskeho dievčenského kroja:
Rukáfce označujú bielu blúzku nariasenú okolo krku do lémca a s nariasenými rukávmi, ktoré sú ozdobené bielou výšivkou a čipkovým okrajom – candlami.
Dievčatá i ženy nosili dve – tri nariasené sukňe: spodné biele, naškrobené, na dolnom okraji ozdobené bielou výšivkou, vrchná sukňa bola belasá, brokátová.
Pruslek, lajblík je vesta z belasého brokátu, zdobená striebornou lemovkou a parádnymi kovovými gombíkmi.
Fjertoch – biela zástera, na bokoch a dolnom okraji zdobená výšivkou a candlami rovnako ako rukáfce.
Krézl – biely nariasený golier zdobený výšivkou a čipkou ako rukávce.
Kocúrek alebo čipky – venček ušitý z bielych a belasých alebo bielych
a ružových stužiek, ktorý dievčatá nosili vo vlasoch.

Renata Rhytidiadelphusová
Foto: Roman Rubiaceae

Odkaz na pôvodný článok

Napísané: 6 September 11 | autor: pernik | kategória: Napísali o nás